Jeden z důvodů proč je redakční systém WordPress tak oblíbený je proto, že má velikou podporu volitelných doplňků (pluginů), které ze základního systému udělají mocný nástroj na jedno kliknutí.
Doplňky obsažené v dostupné databázi jsou snad na vše, co vás napadne. Samozřejmě že jsou některé i placené, ale ve většině případů určitě vystačíte s těmi, co jsou dostupné zdarma.
Možnosti na WP jsou takřka neomezené. Můžete vytvořit e-shop, vytvářet formuláře, vytvářet fotogalerie, diskusní fóra, napojovat na sociální sítě, sledovat různé statistiky, zautomatizovat různé techniky SEO atd.
Zkušení uživatelé mají mnoho dostupné dokumentace a podpory pro vytváření vlastní doplňků.
Seznam pluginů naleznete ve složce PLUGINY.
V tomto nastavení máte přehled všech nainstalovaných pluginů s informacemi zda jsou aktivní a naopak. Pro instalaci můžete opět vyhledávat v databázi WP.
Po vyhledání můžete nechat zobrazit podrobné informace za jako na následujícím obrázku.
Doporučení: Používejte pouze ty, které mají smysl a plní svojí funkci. Při přílišném přehánění se stránky zpomalují a můžou vznikat problémy.
podrobné informace o pluginu
Jaké pluginy by měl váš WordPress obsahovat?
Tak na toto téma je velice těžké odpověď. Záleží k čemu je webová stránka určena a co je jejím hlavním cílem. Některé základní pluginy však doporučuji.
Mezi první patří určitě plugin WP Super Cache
Jedná se o doplněk, který výrazně urychlí načítání stránek a sníží zatížení serveru na straně poskytovatele webhostingu (něktří poskytovatelé toto i mají jako jedno z důležitých doporučení).
Mezi další pluginy, které by měl váš WP určitě obsahovat je plugin All in One SEO Pack, XML sitemap Google a Akismet.
Výše zmíněné plginy jsou z důvodů SEO optimalizece, vytvoření mapy webu (soubor sitemap.xml) tak aby jste usnadnili práci vyhledávačům a něco proti spamu.
Pluginů pro použítí na WP je moc a moc. Pro použití doporučuji využít webových stránek zabývajících se touto tematikou, kde najdete jejich popis a doporučení.
Některé příklady základních oblíbených pluginů:
Sociable, Contact Form 7, Breadcrumb NavXT, Lightbox, TinyMCE, NextGen gallery, Broken Link Checker, Revision Control, Similar Posts atd.
Doporučení: Při výběru vhodného pluginu vždy dejte pozor, zda je aktuální pro danou verzi WordPressu. Informace je uvedena v základních informacích o pluginu.
Ostatní položky menu
Mezi další volby o kterých tu nebyla řeč patří položka Media, Komentáře a Uživatelé.
Položka Media vám umožňuje správu nahraných medií mezi které paří veškerý obsah jako jsou obrázky, přílohy, pdf, videa atd.
V této položce můžete dokumenty jak organizovat (přidávat informace, popisky atd.), tak přidávat nové dokumenty. Také zde zjistíte na jaké URL adrese jsou uloženy pro případné další použití. Nové dokumety mužete přidávat i z menu při vytváření stránky nebo příspěvku.
Položka Komentáře umožňuje správu komentářů. Komentáře k jednotlivím příspěvkům pokud jsou povolené se řadí v tomto menu do přehledu který mužete třídit a spravovat. Mužete zde komentáře schvalovat, editovat případně označovat jako spam. Pokud nebudete mít aktivován plugin Akismet budete zde trávit hodně času mazáním spamu.
Položka Uživatelé vám umožňuje správu registrovaných uživatelů. Můžete zde definovat jednotlivým uživatelům jejich práva pro publikování atd.
- Instalace WordPressu- 1 část – Návod jak vytvořit webovou stránku ve WordPressu
- Instalace WordPressu- 2 část – Instalace ..
- Instalace WordPressu- 3 část – Konfigurace a nastavení ..
- Instalace WordPressu- 4 část – Nastavení, šablony atd.
- Instalace WordPressu- 5 část – Publikování, obsah ..