Inzerce: Svět technologií se mění stejně rychle jako voda v řece a my se v ní nesmíme utopit, ale hezky se sklouznout na jejích vlnách. Abyste se drželi nad vodou, přinášíme vám přehled trendů, které budou v roce 2023 hýbat odvětvím cloud computingu.
1. Zvýšené investice do zabezpečení cloudu
Používání cloud computingu má pro firmy řadu úžasných výhod, ale pojí se s ním i některá rizika. Nejen že přibývá kybernetických útoků, ale i legislativních požadavků na nakládání s uživatelskými daty, které vyžadují spolehlivá bezpečností opatření.
Proto se zabezpečení dat a proaktivní přístup k vyhledávání a řešení hrozeb stanou pro mnoho společností prioritou. Útočníci jsou totiž stále vynalézavější a přicházejí se sofistikovanějšími podvody. Zároveň ale firmy musí snižovat výdaje a čelit všudypřítomné ekonomické krizi. Proto musí najít takové řešení zabezpečení dat, které bude spolehlivé a ekonomicky výhodné.
To bude znamenat větší využívání umělé inteligence a jiných prediktivních technologií určených k odhalení hrozeb dříve, než napáchají škody. Stále populárnější bude pravděpodobně také využívání služeb „security-as-a-service“.
2. Větší popularita multi-cloudu a hybridního cloudu
Firmy si začínají postupně uvědomovat, že různé úkony vyžadují různé cloudové služby. Hybridní cloud si získal velkou oblibu už v letošním roce, větší diversifikace cloudových služeb bude pro firmy ale stále důležitější.
Multi-cloud je cesta, kterou se společnosti začnou vydávat, aby se příliš nesvázaly s jedním konkrétním cloudovým řešením, byly flexibilnější a měly některé služby neredundantní. V souvislosti s popularitou kontejnerových aplikací to také znamená, že v případě změn v dosavadní službě nebo nového cenově výhodného řešení jiného poskytovatele lze aplikace rychle přenést na nové platformy.
Specialisté predikují, že multi-cloud se stane největším trendem roku 2023.
3. Umělá inteligence a strojové učení jako běžná věc
Umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) jsou převratné technologie, které budou stále více ovlivňovat náš život. Ovšem shromažďování dat a vytrénování algoritmů vyžaduje obrovské množství výpočetního výkonu i úložného prostoru, a to si může dovolit jen málo společností. Proto si většina raději tyto služby pronajímají skrze cloud.
A právě díky lepší cloudové dostupnosti těchto inovativních technologií, budeme v příštím roce pravděpodobně svědky stále častějšího zavádění AI i ML do běžného provozu mnohých firem. Poskytovatelé cloudu by se na tento rostoucí zájem měli připravit.
4. Využívání suverénního cloudu
Vzhledem k již zmiňovaným rostoucím legislativním požadavkům jednotlivých zemí je třeba cloudové služby přizpůsobovat. Proto se do popředí dostávají lokální a tzv. „suverénní cloudy“, které jsou navržené tak, aby splňovaly požadavky na zabezpečení dat podle místních správních orgánů. Jsou tedy přizpůsobené lokální legislativně a firmy se při jejich používání nemusí obávat, že by něco zanedbaly.
5. Častější používání low-code nebo no-code aplikací
Součástí cloud computingu jsou i služby, které umožňují navrhování webových stránek, automatizaci úloh nebo vytváření aplikací s minimální nebo dokonce vůbec žádnou znalostí programovacího jazyka a kódování. Společnosti si tak mohou snáze vytvořit vlastní aplikace nebo třeba automatizovat některé procesy. Tento trend sledujeme už nyní, ale určitě stále poroste.
6. Cloud gaming jako budoucnost hraní
Díky cloudu vznikly streamovací služby, na jejichž používání jsme si velmi rychle zvykli a málokdo z nás by je chtěl opouštět. Streamování her je za filmy a hudbou trochu pozadu, ale už se čím dál více dere do popředí. Největším problémem, se kterým se streamování her potýká, je vysokorychlostní připojení k internetu.
Ovšem díky rozvoji 5G sítě se tohoto připojení bude dostávat stále většímu počtu lidí a streamování her bude rázem atraktivnější. Uvidíme, zda rok 2023 bude pro cloud gaming tím přelomovým, jak mnozí předpovídají.