Nečitelné webové stránky? Je tu nástroj Contrast Analyzer !

Contrast AnalyzerPři tvorbě webových stránek se často autoři hodně zaměřují na vzhled res. grafiku stránek nebo na samotný obsah webu. Ano pro vyhledávače, seo či pravidelné čtenáře dost zásadní věc. Ale není to vše k čemu unikátní text či informace a nadčasová grafika když nejsou dodrženy základní pravidla dál lise to tak napsat a to dodržení barevného kontrastu mezi textem a pozadím tak aby to bylo pro čtenáře co nejlepší pro jeho zrak a čitelnost textu.

Několikrát jsem narazil na webovou stránku kde jsem se dočet spoustu užitečných informací ale stránka byla tak těžko čitelná že jsem po chvíli toho měl dost a víckrát se na ni už nevrátil.

 

Aby jste se tomuto vyvarovali je zde užitečný prográmek s názvem Color Contrast Analyzer.

 

Základním úkolem tohoto Color Analyzeru je vyhodnotit a zkontrolovat kombinace barev textu a jeho pozadí tak aby jste definovali ideální viditelnost textu. Taktéž můžete využít funkce jak je na tom barevná škála vašich stránek a jak vypadají pro člověka s poruchou zraku nebo dokonce s barvoslepostí.

 

Určování „barevné viditelnosti“ (kontrastu) je založené na algoritmu Ostrosti tisku doporučené World Wide Web společenstvím (W3C).

 

Program Color Contrast Analyzer jednoduše stáhnete ze stránek http://www.paciellogroup.com/resources/contrast-analyser.html , který v počítači bez nutnosti instalace spustíte a ihned můžete provádět kontrolu webové stránky. Použití Analyzeru je tvořeno pomocí dvou kapátek jak je znáte z grafických programů a definic barev. Jedním vyberete text a druhým pozadí a ihned se zobrazí výsledek případně i konkrétní hodnoty porovnání.

Tip na příspěvek:  Obchodní rejstřík – Vyhledávání v Obchodním rejstříku pro Váš web

 

 

Jako alternativu k tomuto programu můžete využít i online Contrast Analyzer na stránkách http://webaim.org/resources/contrastchecker/ , který taktéž odvede svoji kvalitní práci. Jediné co tato online aplikace postrádá je oblíbené kapátko na definování barev. Zato ihned vidíte online zda splňujete požadavky metodiky WCAG. A pokud je výsledek negativní a nesplňujete tyto podmínky můžete požit tlačítka pro optimalizaci jako je zesvětlit nebo ztmavit a ihned vidíte zda už je kontrast v pořádku či nikoliv.

 

Závěrem: Otestuje si webové stránky zdarma a splňujte WCAG.

 

WCAG (Web Content Accessibility Guidelines)-  jsou jedny z celosvětově nejrespektovanějších pravidel pro tvorbu bezbariérového webu. Velká část pozdějších metodik na ně navazuje, popř. z nich vychází. Za jejich vytvořením stojí skupina WAI v rámci W3C.

Sdílejte článek přátelům:
, , ,
Show Buttons
Hide Buttons