Jak spolu souvisí doména, ccTLD a DNSSEC?

Všude kolem samé zkratky a vy máte co dělat, abyste se v tom vyznali? Co se týká internetu a využívání veškerých jeho možností, tak v tom můžete mít jasno hned.

Zkratky doména, ccTLD a DNSSEC spolu velice úzce souvisí, tak pojďme společně zjistit, o co vůbec kráčí.

Doména je zkratka a přesný název zní doménové jméno. A doménové jméno je název jakýchkoliv internetových stránek. Doména v současné podobě je náhradou číselného kódu IP adresy, který má každý PC připojený k internetu. Tento unikátní kód je to samé jako unikátní doména. Ani v jednom případě není možná duplicita.

S doménou souvisí také další zkratka a sice ccTLD. Zkratka vznikla z anglického country code top-level domain, tedy internetová doména nejvyšší úrovně a používá se pro konkrétní země, státy, atd. Česká doména má ccTLD s koncovkou .cz.

DNSSEC

O českou doménu se stará CZ.NIC. Zájmové sdružení právnických osob, které bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb. Kromě jiných aktivit také kontroluje správnost registrace všech registrovaných domén, aby nedošlo k duplicitě a aby byly domény registrované na konkrétní jména. Tady najdete i seznam všech ověřených registrátorů, přes které můžete zaregistrovat vlastní doménu.

A každý správný registrátor domény, jako třeba firma TELE3, poskytuje také zabezpečení rozšířením DNSSEC. Firma TELE3 je poskytovatelem internetových a telekomunikačních služeb, takže jejich služby spočívají i v dalších aktivitách jako třeba pronájem serveru, webhosting, wordpress hosting a podobně.

Ale pojďme se tedy podívat na poslední slíbenou zkratku, která souvisí s doménami, tedy již zmíněné DNSSEC. Zkratka vznikla z anglického Domain Name Systém Security Extension, v překladu rozšíření zabezpečení doménového jména. V praxi jde tedy o rozšíření systému DNS, tedy zabezpečení informací, které procházejí přes IP sítě, tedy internet.

Tip na příspěvek:  Jak vytvořit webový formulář online? Pro JotForm je to hračka.

Právě sdružení CZ.NIC podporuje inovace DNSSEC a poskytuje veškeré informace o tomto způsobu zabezpečení.

Sdílejte článek přátelům:
, , , ,
Show Buttons
Hide Buttons