Slovenská akademie věd a tamní univerzity spolu brzy budou moci snadněji spolupracovat a daleko efektivněji pracovat v oblasti výzkumu . V rámci projektu Telepresence budou do konce roku vybaveny telekonferenční technikou. Spojit se s někým na druhém konci Slovenska pro ně bude daleko snadnější, v plánu je dokonce virtuální pořádání hromadných konferencí a to nejen na uzemí Slovenské republiky, ale světu se meze nekladou.
Slovensko podniká důležitý krok na podporu vědy a výzkumu. Celkem do 192 místností na vědeckých pracovištích a univerzitách po celé zemi bude nainstalována telekonferenční technika. Menší místnosti umožní komunikaci dvěma osobám, počítá s i s velkými přednáškovými sály a aulami pro studenty univerzit.
Jednotný systém
Některá vědecká pracoviště spolu už komunikují prostřednictvím internetu, ale všechno to záleží jen na jednotlivcích. Projekt Telepresence přinese jednotný systém. Všichni budou mít přístup ke stejné technologii a jednomu rezervačnímu systému.
„Když bude chtít vědec ze Žilinské univerzity něco konzultovat s kolegou v Košicích, přes internetové rozhraní si jednoduše zarezervuje místnost a pošle pozvánku kolegovi na konkrétní čas. Potom přijde do místnosti, kde intuitivně otevře videokanál ke kolegovi na druhé straně Slovenska a okamžitě mohou začít spolupracovat,“ popsal Otto Drescher, výkonný ředitel společnosti Barclet, která projekt realizuje.
Oproti komunikaci přes Skype nebo jiné programy nabízející hovory je Telepresent modernější, rychlejší a daleko stabilnější. Systém dokáže sám regulovat úroveň hlasitosti nebo přepínat obraz mezi lidmi, kteří spolu právě hovoří. Především v místnosti s více lidmi znatelně zlepšuje kvalitu, jeto jako kdybyste s někým mluvili osobně. Usnadňuje také sdílení prezentací, dat a videí s kolegy na druhé straně.
Vědci ušetří
Hlavním benefitem systému je úspora financí a času spojného s cestováním. Vědecké instituce ušetří peníze, které by utratily za letenky a hotely. Sami vědci ušetří čas, který by museli věnovat cestování. Dokonce konference bude možné organizovat online z několika míst po Slovensku a uspoří se peníze za organizaci velkých akcí.
Do chytrého systému pro telekonference by se v budoucnu mohly zapojit také české univerzity a vědecké instituce. Zájem už projevila Zlínská univerzita, která s některými slovenskými školami spolupracuje.