Jak nahrávat video z webové kamery či obrazovky počítače?

Jak napovídá název článku, chci se zde pozastavit a doporučit osobně otestované řešení, které vám problematiku se záznamem a vysíláním z webové kamery snadno vyřeší a navíc nabídne mnoho dalších užitečných možností.

Byl jsem postaven před úkol udělat záznam prezentace z webu včetně audio záznamu a zároveň se záznamem z webové kamery. Také jsem do této prezentace – videa potřeboval přidat nějaké obrázky jako je logo společnosti a podobně. Samozřejmě že vše by řešil nějaký komerční program pro střih videa a práci s efekty. To jsem ale nechtěl. Hledal jsem řešení, které to vše zvládne najednou dohromady a v reálném čase. Navíc pokud možno ještě zdarma. Tímto se výběr softwarového řešení hodně zúžil. Po dlouhém hledání a testování jsem nakonec našel OBS Studio. Tento prográmek na sto procent vyřešil všechny mé požadavky pro práci s webovou kamerou, editací a záznamem.

Záznam obrazovky či živé vysílání z webové kamery je pro OBS Studio hračkou

Tento prográmek OBS je dostupný jak pro Windows, macOS tak i pro Linux. Jeho plusem je, že je zdarma a to pod licencí GNU – General Public License v2.0 (nebo vyšší). Tento program a jeho zdrojový kód jsou volně k dispozici všem, kteří jej chtějí použít či změnit.  Jde tedy o otevřený software pro nahrávání videí a živé vysílání, který neobsahuje žádné reklamy a jiné podobné obtěžující záležitosti. Díky této licenci se dá říci, že se neustále vylepšuje a je aktualizován.

Základní dostupné vlastnosti

 • snadné a rychlé nahrávání obrazu – videa včetně zvuku v reálném čase s neomezeným počtem scén
 • použití filtrů (např. korekce barev, masky atd.)
 • směšovač zvuku a audio filtry
 • velké množství nastavení výstupních formátů
 • záznam obrazu
 • živé vysílání – streaming
 • vkládání obrázků, prezentací atd.
 • přechody mezi scénami (přepínání obrazu)
 • intuitivní ovládání
 • možnost nastavení zkratky pro téměř každou akci
 • živé vysílání současně se záznamem
Tip na příspěvek:  YouTube písničky do MP3 - Stahujte oblíbené písničky z YouTube jako MP3

Pokud hledáte podobného pomocníka, tak neváhejte prográmek co nejdříve otestovat. Práce a záznam videa je opravdu jednoduchá.

Snadno můžete vysílat zároveň video z webové kamery, současně spolu se živím přenosem vaší obrazovky na PC. Také můžete vybrat jen určité okno programu nebo webový prohlížeč. Aplikace je vhodná i pro velice oblíbené záznamy z her a sdílení třeba na Youtube.

Možností OBS Studia je daleko více. Jsou tam například směšovače zvuku, podpora VST pluginů, uložení více scén a přepínání mezi sebou včetně nastavitelných přechodů (efektů) atd.

Jako důležitý nástroj a výhoda pro ty co budou používat aplikaci častěji je nastavení klávesových zkratek. Nastavíte si zkratky pro každý krok jako např. přepínání mezi scénami, zapínání/vypínání vysílání nebo nahrávání – záznamu, tlumení zvuku a další.

Podpora API a spolupráce

Na konec článku bych zmínil, pro někoho užitečnou funkcionalitu a to možnost API. OBS Studio má dobře propracované API, díky kterému je možné vytvářet vlastní pluginy pro rozšíření celé aplikace.

Podle mě pokud používáte webovou kameru nebo nahrávání plochy počítače, neměl by tento program chybět ve vaší softwarové výbavě. Pokud znáte podobný program zdarma pro práci s obrazem, záznam z webovky a možností živého vysílání – streaming tak prosím o doporučení.

Sdílejte článek přátelům:
, , , , , , , , , , , , , , ,
Show Buttons
Hide Buttons