Viry a zase viry více o této problematice

Viry a více informací o této problematice

ViryPočítačový virus – Jako virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže sám šířit bez vědomí uživatele. Pro množení se vkládá do jiných spustitelných souborů či dokumentů. Takový program se tedy chová obdobně jako biologický virus, který se šíří vkládáním svého kódu do živých buněk.

V souladu s touto analogií se někdy procesu šíření viru říká nakažení či infekce a napadenému souboru hostitel. Viry jsou jen jedním z druhů tzv. malware, zákeřného software. V obecném smyslu se jako viry (nesprávně) označují i např. červi a jiné druhy malware.

Některé viry mohou být cíleně ničivé!

Zatímco některé viry mohou být cíleně ničivé (např. mazat soubory na disku), mnoho jiných virů je relativně neškodných popřípadě pouze obtěžujících. U některých virů se ničivý kód spouští až se zpožděním (např. v určité datum či po nakažení určitého počtu jiných hostitelů), což se někdy označuje jako (logická) bomba. Nejdůležitějším negativním důsledkem šíření virů je však samotný fakt jejich reprodukce, která zatěžuje počítačové systémy a plýtvá jejich zdroji. Některé viry mohou být takzvaně polymorfní (každý jeho „potomek“ se odlišuje od svého „rodiče“). Viry se na rozdíl od červů sami šířit nemohou.

Externí odkazy:
viry.cz – Igiho stránka o virech
Antivirové Centrum – Problematika virů, články, aktuality, software
virovyradar.cz – Aktuální situace virů šířících se e-mailem
wildlist.org – Seznam aktuálně hrozících virů a červů (anglicky)
Computer Associates Virus Information Center (anglicky)
McAfee Virus Information Library (anglicky)

Zdroje textu:
http://cs.wikipedia.org

Tip na příspěvek:  Najdi si nejlevnější letenku po Evropě se službou Skypicker

Pro více informací o virech doporučuji www.viry.cz jejichž autorem stránek je nenápadný jedinec se jménem Igor Hák (*1981) a přezdívkou Igi, který byl od malička vychováván rodiči pouze a jen v boji s počítačovou havětí.

Sdílejte článek přátelům:
Show Buttons
Hide Buttons