Distribuované úložiště v cloudu? Jokiro je mnohem víc než to.

Nová technologická firma z Plzně na začátku roku spustila cloudovou službu datového úložiště Jokiro pro firmy a internetové projekty. Služba byla spuštěna o půlnoci 1.1.2013 a od té doby běží jako veřejná betaverze zatím bez jediného výpadku. Její zakladatelé Richard Mareš a Milan Veselý jsou přesvědčeni, že si tato technologie na českém trhu své zákazníky rychle najde, a rádi by se během několika let stali jedničkou na českém trhu v ukládání a synchronizaci dat.

jokiro-logo

Služba Jokiro vznikla na základě vzrůstající poptávky po cloudových službách v České republice a svým určením cílí na softwarové firmy, které potřebují rychlý datový prostor pro své projekty a popřípadě chtějí replikovat svá data mezi datacentry po ČR.

“Takovou technologii je možné využít už na malém projektu, “ říká Richard Mareš, “takže i malým firmám bez nákladného technického vybavení a know-how se otevírají možnosti, které svým zákazníkům jinak nabízí velké internetové společnosti. Můžou díky nám snadno integrovat své webové, desktopové a mobilní aplikace.” Podle Mareše je služba také vhodná pro streamování videa jak na webu, tak na mobilních platformách.

Jokiro zároveň řeší problémy spojené se synchronizací dat. Služba ve svém základu obsahuje událostní model notifikací o změnách uvnitř úložiště, a tak vychází vstříc projektům, které potřebují synchronizovat data mezi svými jednotlivými projekty a aplikacemi. Jokiro tím míří i do sféry enterprise projektů, které jsou sestaveny z více funkčních celků a vyžadují vysokou dostupnost svých dat na různých aplikačních úrovních.

Pro náročné projekty nabízí Jokiro možnost privátního cloudu. Služba tak může běžet na vyhrazených serverech s individuální konfigurací pro konkrétní projekt. Zajímavou možností pro velmi velké projekty pak může být tzv. “in-house” řešení, což je nasazení služby na serverech zákazníka.

Tip na příspěvek:  Prodej to co umíš na Fobo.cz

Zakladatelé služby Jokiro chtějí udržet celý koncept maximálně jednoduchý a nechat službu co nejsnáze použitelnou. “Připravili jsme knihovny pro nejpoužívanější programovací jazyky  – Java, PHP a Android, “ dodává Milan Veselý. “Chceme, aby bylo možné službu co nejsnáze integrovat do projektu zákazníka. Knihovny pro další jazyky pak budou postupně následovat.”

Služba je v současné době spuštěna jako veřejná bezplatná betaverze a je tak otevřena všem, kdo mají zájem o její vyzkoušení. S projektem jste se mohli už dříve seznámit v soutěži Webexpo Startup Show 2012.

Sdílejte článek přátelům:
, , , , , , , ,
Show Buttons
Hide Buttons