Co jsou vlastně smajlíci neboli emotikon (smajlík) ?

smailik emotikonEmotikon (používá se i varianta emotikona a český ekvivalent smajlík) je grafický symbol složený obvykle z interpunkčních a speciálních znaků, který vyjadřuje pisatelovu náladu, postoj či emoce. Jde o speciální formu ASCII art, jejíž význam se musí interpretovat při otočení o 90° doprava.

Používá se především v médiích jako jsou internetové chaty, IRC a SMS, ačkoliv se někdy objeví i jinde (začínají se pozvolna objevovat i v pravidelných periodikách, převážně pro mládež). V oficiální komunikaci se nevyskytuje. Ale například Pavel Herout je používá ve svých knihách o programování již od poloviny 90. let

Vznik Protože je internet a textová telekomunikace poměrně nový druh dorozumívání, člověk je stále podvědomě zvyklý vidět tvář, nebo alespoň slyšet hlas svého protějšku. Největší problém těchto médií pak vzniká, když se nedá pochopit smysl nějakého výrazu (který může skrývat dvojsmysl), protože je nemožné zjistit emocionální stav komunikujícího. Ze sociologicko-psychologického hlediska byl tedy vznik emotikon předvídatelný.

Docela povedený český web na téma Smajlíci naleznete na www.smajlici.org , kde se o vzniku a používání smajlíku dočtete více informací a kromě toho je zde i spoustu možností jak si je stáhnout do vašeho pc, třeba jako smajlíci pro icq atd.

K tvorbě článku použito informací ze zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Emotikon

Sdílejte článek přátelům:
Tip na příspěvek:  Nakupuješ na internetu? Získej peníze zpět!
,
Show Buttons
Hide Buttons