Teletext na internetu

teletextDnes jsem potřeboval něco na teletextu a televize nebyl apo ruce. Tak se zde s vámi podělím kde tyto informace naleznete na internetu.

Teletext v odkazech na internetu (pouze některé odkazující stránky na teletext českých tv.:

http://www.digiprijem.cz/teletext.php  http://www.ceskatelevize.cz/teletext/  http://www.teletext.cr/nova/103

 

Další informace co to vlastnš teletext je a jak funguje.

Teletext je přenos textových informací prostřednictvím televizního signálu. Vznikl v roce 1970 ve Velké Británii.

V běžném analogovém televizním vysílání se za sekundu vysílá několik desítek půlsnímků. A mezi těmito půlsnímky zbývá čas pro odeslání teletextových informací, které obvykle obsahují zpravodajství, televizní program, reklamu a jiný obsah.

Pro vysílání teletextu se používají zatemněné řádky 19 a 20 lichého půlsnímku a 332 a 333 sudého půlsnímku. Teletext se nevysílá spojitě, ale přerušovaně pomocí datových bloků, kterým se říká pakety. Vysílají se vlastně číslicové signály, z nichž část slouží jako řídící informace pro teletextový dekodér televize a větší část tvoří adresy, kterým odpovídají jednotlivé znaky. Délka jedné teletextové řádky odpovídá délce televizního řádku.

Teletextový obraz tvoří 25 řádků (0-24), z nichž každý obsahuje 40 znaků. Sto teletextových stránek se nazývá soubor, někdy také magazínem. Vysílat lze až 8 souborů, každý po 100 stranách. Současně se těmito 40 znaky teletextového řádku se přenáší ještě dalších 5, které slouží k řízení funkce teletextového dekodéru. Rychlost přenosu tedy odpovídá přenosu 45 osmibitových slabik. Tím získáme 360 bitů během jednoho TV řádku. Slabika pro jeden znak je 8 bitová, obsahuje však jeden paritní bit což znamená, že pro samotný znak je vyhrazeno 7 bitů. Pomocí 7 bitů jsme schopni rozlišit 127 znaků.

Tip na příspěvek:  Nejhledanější slova na Google 2009 Česká republika

Zdroj : http://cs.wikipedia.org/wiki/Teletext

 

Teletext v odkazech na internetu (pouze některé odkazující stránky na teletext českých tv.:

 

http://www.digiprijem.cz/teletext.php  http://www.ceskatelevize.cz/teletext/  http://www.teletext.cr/nova/103

Sdílejte článek přátelům:
,
Show Buttons
Hide Buttons