Facebook

FacebookFacebook je rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. Se svými více než 200 miliony aktivních uživatelů (duben 2009) je jednou z největších společenských sítí na světě. Je plně přeložen do padesáti sedmi jazyků.

Historie
Facebook byl založen Markem Zuckerbergem, bývalým studentem Harvardské univerzity. Původně byl tento systém omezen jenom pro studenty Harvardské univerzity. Během dvou měsíců byl rozšířen na některé další. Do konce roku se připojovaly další univerzity rapidním tempem. Nakonec byl přístup otevřen pro všechny uživatele s univerzitní e-mailovou adresou (.edu, ac.uk, …). Od 27. února 2006 se začaly do systému připojovat některé velké společnosti. Od 11. srpna 2006 se může připojit kdokoli starší 13 let. Uživatelé se v systému mohou připojovat k různým sociálním sítím, například v rámci jedné školy, firmy nebo geografické lokace.
Začátkem prosince 2007 se stal Facebook se svými 57 milióny aktivními členy stránkou s největším počtem uživatelů mezi studentskými weby. Od září 2006 do září 2007 se Facebook dostal z 60. na 7. pozici mezi nejnavštěvovanějšími stránkami světa. V USA je Facebook jedničkou pro on-line sdílení fotografií s více než 60 milióny nahraných fotografií týdně.Společnost Facebook Inc. vydělává hlavně na reklamách na stránkách, které jsou přesně cíleny podle zájmů uživatele. Hodnota společnosti byla v roce 2006 odhadována na 100 miliónů USD. Podle serveru TechCrunch, mělo v roce 2005 na Facebooku profil 85 % studentů amerických univerzit, z nichž se 60 % přihlašovalo denně, 85 % alespoň týdně a 93 % alespoň jednou měsíčně.
Jméno serveru vzniklo z papírových letáků zvaných Facebooks, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách. Tyto letáky slouží k bližšímu seznámení studentů mezi sebou.
Možnosti systému
Po registraci v systému má uživatel možnost vyplnit svůj detailní profil. Poté se může připojovat k různým sociálním sítím nebo skupinám a získávat nové přátele. Pokud jiný uživatel souhlasí s tím, že je váš přítel, můžete vidět také jeho profil. Systém umožňuje komunikaci mezi uživateli pomocí zpráv nebo diskusních fór. Další funkčnost obstarávají aplikace. Ty nejdůležitější pocházejí přímo z dílen Facebooku. Facebook ale také poskytuje otevřené API, které může kdokoli využít a napsat si vlastní rozšiřující aplikaci. Hlavní síla Facebooku je v propojenosti jednotlivých komponent, většina textu slouží jako hypertextové odkazy k dalšímu obsahu. Rovněž aplikací pro Facebook je už přes deset tisíc a s nimi má
social networking hned jiný rozměr.
Fotografie (Photos)
Tato aplikace umožňuje sdílet fotografie mezi přáteli. Upload fotek je velmi pohodlně řešen přes aplet, pomocí kterého si přímo můžete vybrat fotky na disku, aplikace se postará o upload a zmenšení fotografií. Jedna galerie může mít maximálně 200 fotek, ale počet galerií na jednoho užvatele není omezen. Na fotkách můžete jednoduše označovat své přátele, kteří pak dostanou oznámení, že se na dané fotce nacházejí.
Videa (Video)
Tato aplikace je určená pro sdílení videa mezi přáteli. Jedno video může mít maximálně 1024 MB a může být maximálně 20 minut dlouhé. Videa se dají jednoduše prohlížet pomocí technlogie Flash a jako ve fotkách zde můžete „tagovat“ svoje přátele.
Události (Events)
Tato aplikace je určena pro plánování událostí s vašimi přáteli. Umožňuje nastavit hodně podrobností o akci, zvát přátele na akce nebo akci udělat veřejnou. K akci lze přidávat další multimediální obsah.
Zeď (Wall)
Každý uživatel má v profilu The Wall, na kterou mu ostatní mohou psát vzkazy. Na Wall se dá vkládat i další multimediální obsah.
Dárky (Gifts)
Uživatelé si mezi sebou mohou posílat dárky, které představují pěkné vektorové obrázky. Jeden dárek stojí $1.
Bazar (Marketplace)
Bazar slouží k vkládání inzerátů, výměně a prodeji různých věcí. Tato služba je mezi uživateli velmi rozšířená.
Šťouchnutí (Poke)
Každý uživatel může své přátele jenom tak „šťouchnout“. Je to funkce bez viditelného užitku, ač velmi oblíbená mezi uživateli. „Šťouchnutí“ se interpretuje různě, především jako snahu o upoutání pozornosti. Existuje spousta podobných aplikací jako např. X Me dovolující libovolnou akci jako „Obejmutí“(Hug), „Polibek“(Kiss) nebo „Zlechtání“(Tickle). Další podobné aplikace dovolují uživatelům si mezi sebou posílat různé předměty jako různé druhy alkoholu (Booze Mail), rybičky v akváriu (My Aquarium) nebo třeba různé druhy mimozemšťanů (My Solar System).
Friends For Sale
Friends For Sale má 2,7 milionu aktivních uživatelů U jejího zrodu stáli dva studenti, Alexander Le a Siqi Chen, během 3 měsíců se tato aplikace stala s 300% růstem 10. nejoblíbenější na celém Facebooku, má na 300 milionů zhlédnutých stránek měsíčně.
Další aplikace
Aplikací je nepřeberné množství, zde jsou příklady, co třeba některé aplikace umí: Import RSS, import skladeb z Last.fm, různé druhy testů, mapka zemí, které daný uživatel navštívil, přání k Vánocům, různé hry, …
Statistiky
Mark Zuckerberg, zakladatel a CEO
Aktivních uživatelů: 175 miliónů
Průměr nových uživatelů za den: 250 000
Zhlédnuté stránky: Přes 65 miliard za měsíc
Vyhledávání: Přes 500 miliónů za měsíc
Velikost indexu vyhledávání: 200 GB
Největší země: US, Kanada, UK
Další země seřazené podle počtu uživatelů: Austrálie, Turecko, Švédsko, Norsko, Jižní Afrika, Francie, Hong Kong.
Největší sociální sítě: Londýn, UK: 1,760,596 a Toronto, Kanada: 966,092
Pořadí v návštěvnosti na světě: 5.
Fotografie: 1.7 miliardy (průměrně 44 fotek na uživatele)
Problémy Facebooku
Problémy Facebooku vyplývají z koncentrace citlivých osobních dat a spousty aplikací, které k nim mají přístup. Aplikace může napsat kdokoli a poté data použít ke svým účelům. Facebook byl zakázán v některých pracovištích a školách pro sdílení nevhodného obsahu. Facebook je blokován například v Sýrii údajně z důvodu pomlouvání vládních autorit přes Facebook. Facebook také nechtěně umožnil pomocí aplikace Beacon ostatním přátelům zjistit, co daný uživatel nakupuje na internetu.

Tip na příspěvek:  Grafika jako marketingový nástroj pro web a sociální sítě

Čerpáno z veřejně dostupných zdrojů: http://cs.wikipedia.org/wiki/Facebook

Sdílejte článek přátelům:
Show Buttons
Hide Buttons