Mixeek, webové animace trochu jinak

MixeekMixeek je „light-weight“ animační nástroj pro tvorbu webových animací. Poskytuje jednak online animační tool, kde se animace navrhují, a dále JavaScriptovou knihovnu potřebnou pro běh animací v prohlížeči. Výsledné animace jsou JavaScriptové. Není zde tedy žádná souvislost s technologií Adobe Flash. Není potřeba žádného plug-inu do prohlížeče.

Používání nástroje je zdarma. Celý koncept je postaven na jednoduchých pravidlech, která si uživatelé rychle osvojí.

Pro koho je Mixeek určený?

Mixeek je určen zejména pro webdesignery, kteří by rádi osvěžili web interaktivními sprajtovými animacemi nebo originálně animovanými ovládacími prvky. Dále pro všechy tvořivé a hravé lidi, kteří nechtějí trávit čas, využitelný k tvoření, učením se složitých nástrojů.

 

Mixeek

Jak tento projekt vznikl?

V podstatě náhodou. Jednoho večera se jeden vývojář zamýšlel nad vzhledem svých nově připravovaných stránek. V představách se rýsovalo použití velmi jednoduché animace, která by částečně zasahovala do ostatního obsahu, prostě sprite. Pro takovou animaci se zdálo, že postačí „ruční posouvání“ pomocí JavaScriptu.

Komplikace na sebe nadaly dlouho čekat. Animace se rozrůstala a navíc dostala interaktivní charakter. Z přípravy animace se stala noční můra. Pozicování elementů na obrazovce přístupem „pokus – omyl“ bylo zdlouhavé a nepřinášelo očekávané výsledky.

Jak z toho ven. Přirozenou evoluční cestou, založenou na lenosti, kdy si člověk chce co nejvíce ulehčit práci, začly postupně vznikat různé utilitky. V této fázi přišla myšlenka udělat ucelený editor, který by se dal využívat i na dalších projektech, popřípadě byl nápomocen i ostatním z řad široké veřejnosti.

Co je pod kapotou?

Animace jsou řízené pomocí JavaScriptu. K tomu slouží právě zmíněná knihovna, kterou je nutné přidat dle návodu do stránky spolu s exportovanou, popřípadě ručně doprogramovanou, animací. Animace je prováděna manipulací kaskádových stylů. Aby byla zajištěna kompatibilita mezi prohlížeči a zajištěno optimální renderování, jsou voleny CCS vlastnosti podle dané platformy. Modernější a mobilní prohlížeče si například zaslouží použití CSS3.

JavaScriptová knihovna je k dispozici jako open source. Neslouží jen ke spouštění animací navržených v editoru, ale je možné pomocí ní programovat jednoduché interaktivní grafické aplikace, respektive hry.

A co dál?

Právě proběhl první veřejný release beta verze. Mixeek je nyní ve fázi fixování do stabilní verze, což by podle slov tvůrce mělo proběhnout v brzké době, na základě zpětné vazby od prvních uživatelů. Do dalších verzí se chystají vylepšení jako například: zlepšení přívětivosti editačního nástroje, podpora animovaných textů, interpolace pohybu, nahrávání trajektorií podle pohybu myši a podobně.

Related Posts

 • 89
  O webnode.cz Služba Webnode (webnode.cz) byla oficiálně spuštěna v lednu 2008. Jedná se o unikátní nástroj pro snadnou tvorbu webových prezentací, který je poskytován uživatelům zdarma. Má všechny charakteristiky Web 2.0 projektu, editace stránek probíhá interaktivně přímo ve webovém prohlížeči pomocí technologie drag-and-drop. Ovládání systému je velmi jednoduché, zaměřené na…
  Tags: zdarma, se, webové, a, například, i, prohlížeče, z, web, v
 • 86
  Provozujete web a potřebujete  získat webovou šablonu zdarma? Pokud odpověď zní ano tak právě pro vás je tato aplikace určena. Jedná se o generátor šablon a to jak HTML tak zde nechybí v současné době používaný WordPress a Joomla. Nechybí zde ani generování šablon pro ASP )vytváření webových stránek pomocí #…
  Tags: a, webové, stránky, zdarma, se, web, i, online, nástroje, internetu
 • 85
  Jednou z často opomíjených věcí při tvorbě webových stránek je rychlost jejich načítání. Někomu se tento fakt může stát zanedbatelný při dnešních rychlostech internetu, ale je nutno říci že údajně Google využívá rychlost načítání stránky ve svém algoritmu pro procházení a řazení stránek ve svém vyhledávání. Online aplikace GTmetrix Vám pomůže…
  Tags: a, stránky, webové, pomocí, s, online, nástroje, internetu, zdarma, programování
 • 85
  Na světě a navíc na českém internetu se objevil nástroj, ve kterém lze vytvořit a publikovat vlastní online formulář. Na rozdíl od ostatních podobných nástrojů, http://www.formees.com/ vám umožní celou stránku formuláře odesignovat zcela podle vašich představ. Díky unikátnímu drag&drop editoru stránky můžete umístit každý prvek formuláře přesně na místo, na…
  Tags: a, se, online, zdarma, k, stránky, není, která, tvorba, i
 • 84
  Našel jsem na internetu docela dobrý web který by určitě pokud se zabýváte tvorbou webu nebo hledáte webhosting pro Váš web neměl by minimálně chybět ve vašich oblíbených položkách. Jední se o stránky na adrese http://mereni.kyblsoft.cz/ kde naleznete ucelený seznam hostingů. Tyto stránky neustále každé 4 minuty měří dostupnost webhostingů…
  Tags: a, web, v, se, stránky, zdarma, k, s, verze, i
, , , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *